Zima je tu: Jak udržet garáž, vrata a dveře v perfektním stavu
Příprava garáže, vrat a venkovních dveří na zimu je klíčová pro zajištění jejich dlouhé životnosti a správné funkce během chladných měsíců. Tato příprava nejen chrání strukturu a zařízení, ale také zvyšuje komfort a bezpečnost. Jak se tedy na zimu řádně připravit?
Garáže
V první řadě se ujistíme, že je garáž čistá a uklizená, což usnadní údržbu a manipulaci s vybavením v zimě. Zkontrolujeme, zda nejsou v garáži žádné zbytečné předměty, které by mohly překážet – říkejme tomu vánoční úklid. Všechno nepotřebné nebo rozbité vyhoďme nebo pošleme dál někomu, kdo to využije. Pokud máme v garáži zařízení citlivé na mráz, jako jsou chemikálie nebo baterie, přemístíme je do teplejších prostor. Je také dobré zkontrolovat, zda je garáž (stále) dobře izolována, aby se minimalizovaly tepelné ztráty.
Dalším důležitým prvkem jsou vrata garáže. Zkontrolujeme, zda jsou vrata garáže v dobrém stavu. Prohlédneme všechny pohyblivé části, jako jsou panty a zámky, a ujistíme se, že se vrata otevírají a zavírají hladce. Pokud zaznamenáme jakékoli problémy, jako jsou špatně fungující mechanismy nebo zrezivělé části, je vhodné je opravit nebo vyměnit. Nezapomeneme také ošetřit všechny pohyblivé části mazivem, aby se minimalizovalo tření a opotřebení. V zimních měsících může být důležité také zkontrolovat těsnění kolem vrat – poškozená nebo opotřebovaná těsnění vyměníme, aby se zabránilo pronikání chladu a vlhkosti do garáže. Vrata opravujeme, upravujeme a promazáváme až do doby, než se začnou otevírat hladce, bez skřípání, zadrhávání nebo odporu.
Pokud jsou v garáži uskladněny předměty či elektronika citlivá na chlad, a není možné tyto věci uskladnit jinde, je vhodné zvážit temperování garáže. K tomu můžeme využít například přímotop.
Víte, že?
Vrata nejsou jediné místo, kudy se může vlhkost a zima dostat do garáže – přesněji ano, vlhkost se dostane dovnitř dveřmi, ale dopravíme ji tam sami. Na pneumatikách a kapotě auta. Sníh nebo námraza se pak v uzavřené či temperované garáži rychle změní na břečku, která nám minimálně znepříjemní den úklidem, obdobně s ale v teplejší garáži může odpařovat a vsakovat do konstrukcí. Auto bychom tak měli očistit, ještě než projedeme vraty. Podobně, jako si před domem oklepáváme boty.
Vstupní či venkovní dveře
Vraty to samozřejmě nekončí, jakékoli venkovní dveře by měly pečlivě připraveny na zimu. I u těch vstupních začneme jejich důkladným očištěním a zkontrolováním, zda jsou v dobrém stavu. Pokud to počasí jen trochu dovolí, měli bychom přikročit k ochrannému nátěru. Dřevěné dveře by měly být pravidelně ošetřovány nátěrem nebo lakem, aby se zabránilo pronikání vlhkosti, vzniku plísní a degradaci. Kovové dveře by, podobně, měly mít ochranný nátěr proti korozi. Dále zkontrolujeme, zda dveře správně těsní a zda nejsou mezi rámem a dveřmi žádné mezery. Pokud najdeme místa, kde by mohl pronikat studený vzduch, zvážíme instalaci nových těsnění nebo instalaci izolačních pruhů.
Zkontrolujeme zámky a kliku. Ujistíme se, že zámky fungují správně a hladce a že klika není uvolněná. Pokud máme bezpečnostní zámky, měli bychom je promazat, abychom předešli problémům s jejich otevíráním při nízkých teplotách. Při údržbě dveří nezapomeneme také na ochranu proti vlhkosti. V zimě se často objevuje námraza, která může poškodit jak zámky, tak i samotné dveře. Použití speciálních ochranných prostředků může pomoci toto riziko minimalizovat.
Na závěr bychom měli zvážit i údržbu okolí garáže a dveří. Každoročním koloritem každého majitele tak je odstranění listí, sněhu a led z okolí, aby se předešlo uklouznutí a dalším nehodám, ale i zajištění dobrého odtoku vody a sněhu z oblasti kolem garáže a vchodových dveří.