Zimní zahrada 4: Slunce – přítel či nepřítel?
V minulé části jsme probrali důležitost větrání a rizika a pozitiva, která s sebou nese proudící teplý vzduch. Když už jsme ovšem u teplého vzduchu, měli bychom si dát pozor na příliš teplý vzduch. Zejména u jižně orientovaných zahrad, které jsou po dlouhou dobu vystaveny slunečnímu záření, může snadno dojít k přehřátí interiéru.
Je to téměř totéž, jako každý rok omílaný problém s autem. Uzavřený prostor se může na slunci velmi rychle stát smrtící, pekelnou pastí. Při příjemných, letních třiceti stupních se interiér zimní zahrady na slunci klidně může vyhřát na více než 70 °C, což je nejen teplota, která nebude příjemná na pobyt nám, ale ani tropickým, do veder určeným rostlinám.
V takovém případě platí, že větrání není důležité jen pro výměnu vydýchaného, vlhkého vzduchu, ale také pro snížení teploty. I v létě tak platí: větrat, větrat, větrat! A stínit. Správně navržené stínění má samozřejmě rovněž velký vliv – pokud slunce nepustíme dovnitř, nemůže prostor přehřívat.
Problémem ostrého, přímého slunečního záření je navíc i možné popálení rostlin, které jsme do zimní zahrady osadili. Ač se to možná nezdá, přímý úžeh se nelíbí ani sukulentům a kaktusům. Pokud bychom tedy nechali slunce jen tak přímo zářit na naši opečovávanou oázu, mohli bychom brzy ze zahrady mít vyprahlou poušť s oschlými mementy původní vegetace. Jak tedy vhodné stínění navrhnout?
Vnější nebo vnitřní?
Rozdíly mezi vnějším a vnitřním stíněním jsou často probírané, rozebírané a zkoumané. Výběr je přitom poměrně jednoduchý – pokud chceme prostor zastínit ve smyslu pohledu zvenčí, pak je nám vcelku jedno, jestli pořídíme vnější nebo vnitřní stínění. V případě prostého zatažení interiéru před zraky ostatních je ovšem varianta vnitřního stínění o něco levnější a zpravidla také méně poruchová než pokud se rozhodneme pro stínění vnější.
Pokud ovšem chceme pomocí stínění regulovat teplotu v interiéru, pak je volba jednoznačně na vnějším stínění. Celá problematika funguje velmi jednoduše a má stejně jednoduché fyzikální vysvětlení, tedy: slunce svítí na náš celoskleněný objekt, který může být zelenou oázou v horkém létě anebo také velmi brzy skleněným peklem, kde se upeče vše živé.
Pokud zatáhneme vnější rolety, slunce dopadne na jejich povrch a zahřeje tento povrch, nějaké teplo se dostane i do prostoru pod vnější roletou, většina ho ovšem následně zůstane uzamčena mezi roletou a sklem zahrady. Do interiéru pronikne zlomek toho, co by proniknout mohlo. Oproti tomu pokud využíváme vnitřní stínění, pak slunce pronikne skrz sklo do interiéru a zastaví se na stínění uvnitř.
Zahřívá vzduch mezi sklem a vnitřním stíněním, který se následně šíří po interiéru, zahřívá stínění. Teplota se zvedá podstatně více, než u vnějšího stínění, přestože možná ne tak rychle, jako kdybychom neměli stínění žádné. Výsledkem ovšem opět bude prostor, který se stane horkým, dusným a nepříjemným.
Z toho jednoznačně vyplývá, že pokud chceme stínit pohledům, volíme vnitřní stínění, pokud chceme stínit slunci, volíme to vnější.
Stínění střechy
Pokud vlastníme nebo plánujeme zimní zahradu s prosklenou střechou – což je samozřejmě velké procento realizovaných zahrad – měli bychom pořízení stínění na zkosenou plochu střechy rozhodně zvážit. Stínění na střeše je zpravidla realizováno v celé ploše, aby došlo k vytvoření kompletní zábrany před pronikáním slunečních paprsků (z důvodů uvedených výše).
Střešní stínění je zpravidla realizováno pomocí kolejnic a je ovládáno dálkově, abychom nemuseli pracně rolety vytahovat a stahovat, což by na střeše bylo prakticky vyloučené – tím spíše, pokud máme rozsáhlejší zimní zahradu. Rolety či žaluzie se v takovém případě dají pomocí senzorů nastavit tak, aby se zatahovaly a vytahovaly samy dle slunečních a povětrnostních podmínek i v nepřítomnosti majitele.
Kromě zmíněných možností lze stínění střechy řešit ještě pomocí přístřešku (zpravidla nepohyblivého), markýzy nebo slunolamu (obojí lze instalovat s dálkovým ovládáním). Fixní, trvalou možností je rovněž vnější pergola porostlá zelení anebo, samozřejmě, můžeme již v projektu rozhodnout, že zimní zahrada nebude vůbec disponovat prosklenou střechou, což nám všechny tyto starosti ušetří. V takovém případě si ovšem z interiéru neužijeme pohled na noční nebe.
Stínění bočních stěn
Montáž vertikálního stínění opět probíhá na vnější straně, jeho účel je majoritně stínící (tedy před sluncem), ale rovněž slouží jako ochrana soukromí, pokud zároveň nemáme instalováno vnitřní stínění. I tyto žaluzie/rolety je vhodné instalovat s dálkovým ovládáním, ev. i se senzorem, který určí, zda je zatahovat nebo roztahovat.
Jako vhodné stínění pro zimní zahrady jsou často označovány screenové rolety, které do jisté míry umožňují výhled do exteriéru, případně je lze objednat s celou řadou jiných vlastností. Validní možností jsou ovšem i žaluzie, které zase méně propouští teplo – neuvidíme skrz ně ovšem prakticky nic, pokud mají řádně plnit svou funkci.
Kombinujeme
Poslední možností, která se nám nabízí, je kombinace vnějších a vnitřních rolet, ev. doplnění vnějších rolet o vkusné vnitřní závěsy, záclony nebo baldachýn – samozřejmě dle toho, jaký styl chceme vytvořit. Interiér a stínění, zejména markýzy, můžeme rovněž opatřit vkusným LED podsvícením, které zpříjemní atmosféru a dodají trochu toho světla, které jsme uzavřeli venku. Toto LED podsvícení rovněž můžeme instalovat se solárním nabíjením, jak je to již u řady svítících prvků pro zahrady nyní běžné!
Současné trendy
V poslední době (a to nejen u zimních zahrad, ale spíše mezi stíněním obecně) jsou stále na vzestupu hliníkové žaluzie, které efektivně stíní, jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje a do určité míry i ochrání sklo, které zakrývají. Za velkou výhodu hliníku lze považovat jeho odolnost vůči korozi, což v praxi znamená, že nemusíme každou sezonu úzkostlivě kontrolovat, zda se někde neolupuje barva (ale měli bychom!) a kov nerezaví (protože rez pak může ovlivnit fungování celé konstrukce).
Přestože je hliník lehký a žaluzie nejsou primárně určeny jako ochrana oken, do určité míry se na ně můžeme spolehnout – a to jak proti výkyvům počasí, tak proti případným zlodějům. Ty sice žaluzie nezastaví, pokud se rozhodnout vloupat do domu, rozhodně jim ovšem vpád znepříjemní, zpomalí je a nadělají spoustu nechtěného hluku.