Zrekonstruujte si bydlení a proměňte domov v jedinečné místo
Domov je místem, kam se rádi každý den vracíme z práce nebo školy, je místem, kde na nás čekají naši blízcí nebo i nějaký ten čtyřnohý kamarád. Jejich přítomnost je pro naši duši pohlazením, když se ale díváte na holé zdi, které mají něco za sebou, sedačku, která dosluhuje a nábytek, který s tím moderním nemá nic společného, možná máte v očích i nějakou tu slzu. Nastal čas to bydlení trochu zkrášlit? Pusťte se do rekonstrukce!
Bez domova se nikdo z nás neobejde
Domov můžeme označit i jako přístav našeho života, bez kterého se nikdo neobejde. Není jen místem, kde každý večer ulehneme na postel, ráno vstaneme a zase odejdeme. Je pro každého z nás zásadní a mělo by se nám v něm dobře bydlet.
Jak rekonstruovat dům?
Taková proměna bydlení vyžaduje čas, proto se na ni dobře připravte. Nejprve si promyslete, co všechno chcete rekonstruovat, zjistěte, co je třeba opravit jako první a naplánujte si rozpočet. Rekonstrukce je náročná jak časově, tak i finančně, proto je důležité si spočítat, zda ji zvládnete sami ze svých úspor, nebo budete potřebovat finanční pomoc.
Půjčka na rekonstrukci je v dnešní době běžná věc, půjčit si můžete jak u banky, tak u někoho známého. Přibližný rozpočet je ale třeba znát v každém případě, možná si totiž nevystačíte s klasickou půjčkou, ale bude zapotřebí požádat o hypotéku. Co dál krok za krokem?
Popřemýšlejte o tom, co od rekonstrukce očekáváte
Na chvíli se zastavte, svůj byt si prohlédněte spolu s ostatními, kteří v něm s vámi bydlí, a zamyslete se, proč chcete rekonstruovat a co od toho očekáváte. Popřemýšlejte, co doma nejvíc děláte, kde trávíte čas, kam odkládáte věci a rozmyslete si, co by vám tohle všechno zjednodušilo a zpříjemnilo.
Zjistěte, kde máte vodu, plyn, elektřinu
Než se pustíte do rekonstrukce, měli byste si nakreslit plánek, co a jak chcete změnit. Jeho součástí by mělo být i umístění vody, zásuvek, plynu i oken, tomu všemu je totiž třeba rekonstrukci přizpůsobit. Kuchyňská linka by měla být tam, kde jsou zásuvky, dřez tam, kde je přívod vody i odpad.
V obývacím pokoji jistě budete mít televizi, i tam by se tedy měla nacházet zásuvka. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál.
Není třeba stavební povolení?
Jak rozsáhlá rekonstrukce bude? Jde jen o kosmetické úpravy a drobné opravy, nebo zasáhnete i do nosných konstrukcí? Pokud do nich zasáhnete, čeká vás taky trochu úředničiny. Potřebujete totiž stavební povolení, svůj plán navíc musíte oznámit sousedům a případně si i zajistit kontejner na stavební odpad. Že do nich nezasáhnete? Sousedy informujte stejně, obejdete se ale bez povolení. Stačí stavební ohlášení.
Byt vystěhujte a pusťte se do práce
Den D, kdy s rekonstrukcí začnete už je za rohem? Začněte balit věci do krabic, byt nebo místnost, kde budete pracovat, vykliďte. Podle náročnosti rekonstrukce možná budete odstraňovat i podlahu nebo měnit okna. Teď je na to ta pravá chvíle.
Následovat budou rozvody, zdění příček, případně jejich obložení, instalace sanitárního zařízení a kuchyňské linky, malování, položení podlahy a další věci. Je toho před vámi spousta, ale odměna bude dokonalá.
Konečně můžete zařizovat
Stavební práce jsou za vámi, zdi mají finální podobu, na stěně máte vypínače i zásuvky, co teď? Nainstalujte osvětlení a pusťte se do zařizování. Nábytek už určitě máte vybraný, teď už to půjde raz dva.
ZDROJ: PR článek společnosti LUMA marketing