Industriální loft
Galerie(19)

Industriální loft

Partneři sekce:

Loft nacházející se v původním industriálním komplexu Cornlofts Praha v části Karlín je pozoruhodným výsledkem efektivní spolupráce klienta a architekta. Prostor byl zrekonstruován s ohledem na design Baumschlager Eberle Architekten z Vídně.

Bohatý objem přirozeného denního světla ve spojení se štědrou podlahovou plochou, jíž bylo dosaženo díky pozoruhodnému architektonickému řešení, činí z tohoto loftu výjimečný, funkční a esteticky vysoce hodnotný rezidenční prostor.  Základním prvkem je vložení skleněného panelu do středového prostoru původní podlahy nejvyššího podlaží triplexu. Tento prvek umožňuje maximalizaci podlahové plochy a zároveň efektivní průnik přirozeného světla do celého prostoru.

Loft má tři podlaží, které jsou propojeny tvarovaným schodištěm. Nejnižší podlaží tvoří vstupní prostor se šatníkem vyrobený na míru, dětský pokoj, majitelovo hudební studio, hostinský pokoj s koupelnou a technické místnosti. Vyšší podlaží má společenský charakter – najdeme zde na jedné straně otevřenou pracovnu se střešním oknem, na druhé straně společenský prostor, který je vertikálně propojen s nejvyšším podlažím prostřednictvím skleněného dílu podlahy třetího podlaží. Nejvyšší podlaží slouží jako prostor pro hlavní ložnici, koupelnu a dva šatníky.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Rekonstrukce venkovského domu
Venkovská stodola nabrala druhý dech
Moderní dům s respektem k tradici

V souvislosti s prezentovaným projektem, ale i tvorbou architektky obecně jsme jí položili několik otázek:

Na jaké materiály, barvy, tvary jste kladla důraz při realizaci tohoto projektu z hlediska maximálního zachování industriálního rázu prostoru?

V momentu, kdy jsem do tohoto projektu vstoupila, byt působil neosobně a chladně. Přišlo mi strašně líto, že industriální genius loci, který celá budova bezpochyby má, se v průběhu rekonstrukce úplně vytratil a vznikla pouze další unifikovaná novostavba. Spolu s klientem jsme se teda dohodli, že bydlení s rozlohou 230 m² vrátím jeho původní industriální charakter a dám mu styl, jaký mají loftové byty v New Yorku. Nechala jsem proto na několika místech bytu znovu odhalit původní cihlové stěny a tomuto faktu jsem podřídila i návrhy atypického vnitřního vybavení, které dostalo „industriální look“. Tyto industriální prvky jsem potom propojila s ultramoderním designem.

Jaké jsou vaše osobní preference při navrhování interiéru?

V projektu se zaměřuji na jednoduché, ale přitom komplexní řešení. Při rekonstrukcích ráda pracuji s věcmi, které mám momentálně k dispozici. Klientům často říkám, že se snažím prostor neznásilňovat, ale ponechat co nejvíce původních prvků, které jsou na místě. (V případě cornloftu například skrytých pod omítkou.)

V čem spočívá podle vás základ efektivní spolupráce klienta a architekta?

Základem úspěšné spolupráce je komunikace. Čím více mi o sobě a svých potřebách klienti řeknou, tím více jim dokážu vytvořit ideální výsledek.

Přehled:

Typ: privátní
Plocha: 230 m²
Autor: Ing. arch. Barbara Bencová
Rok: 2012/2013
Lokalita: Praha 8 – Karlín

O autorce:
B² Architecture je architektonické a designérské studio zaměřené na inovativní design se silným ohledem na subtilní vzájemnost tvarů a materiálů. Bylo založeno Ing. arch. Barbarou Bencovou v roce 2012 po jejích předešlých bohatých pracovních zkušenostech v Praze i v zahraničí. Architektka má pozoruhodný smysl pro detail a kompozici. Narodila se na Slovensku (v Bratislavě),  žila, studovala a pracovala v Paříži (RPBW – Atelier Renzo Piano), Benátkách (IUAV, Faculty of Design and Arts) a poté v Prahe (CTU, Faculty of Architecture; Atelier 8000 a BFLS). Díky rozmanitým zkušenostem a vzdělání přináší široký a jedinečný pohled na moderní architekturu.

Text: Anna Martausová v spolupráci s Ing. arch. Barbarou Bencovou, B² Architecture
Foto:  Michal Šeba
Zdroj: B² Architecture