Palety v loftu? Nic nového!
Palety v průmyslových budovách nebývaly skutečně nic neobvyklého, ovšem titulek je dnes pravdivý již jen z poloviny. V loftu uzpůsobeném k bydlení již neobvyklé jsou, ovšem použité novým způsobem mohou být zajímavým a praktickým vybavením interiéru.
Architektonické studio q-bic využilo palety při realizaci rekonstrukce půdního prostoru industriální budovy z 19. století, nacházející se na okraji historického centra Florencie. Podkrovní prostor s rozlohou 180 m2 byl navržen a upraven jako víceúčelový a slouží k pořádání menších akcí a večírků, případně jako dočasné ubytování pro hosty.
„pallets of loft“
I po rekonstrukci zde zůstaly přiznány konstrukční prvky průmyslové stavby, při zařizování bylo proto možné využít netradiční materiály a vybavení. Celý prostor půdy je otevřený a pouze opticky rozdělený malými příčkami v různém barevném provedení, které zdůrazňuje členění prostoru v závislosti na funkci.
Palety byly jako základní stavební jednotka vybavení víceúčelového loftu zvoleny z důvodů estetických (dobře korespondují se syrovostí prostoru) i praktických.
Zařízení je jednoduché a současně variabilní, palety lze využít k sestavení jakéhokoli kusu nábytku, například kuchyňského ostrůvku či postelí. Současně lze toto vybavení kdykoli přesunout do jiné místnosti a zcela změnit či uvolnit prostor.
Další zajímavé články o loftech
Minimalistický loft v San Franciscu
Loftové bydlení ve věži – náročná rekonstrukce obilného sila
Vila na sile
Jemné sladění prostoru
Aby mohl celý prostor sloužit i jako dočasné ubytování, jsou jednotlivé spací zóny odděleny od centrálního obytného prostoru posuvnými železnými stěnami.
Využití železa i výběr povrchových úprav a dalších materiálů zdůrazňuje industriální původ místa a několik vybraných kousků vybavení od designových klasiků (Eames, Saarinen, Le Corbusier) tvoří kontrast k současným designovým prvkům.
Text: Dana D. Daňková
Foto: Lorenzo Nencioni