Dům z gabionů – kámen v moderním hávu
Gabiony, kámen skládaný v drátěných klecích, se ve stavebnictví využívá již poměrně dlouho. Prvek původně využívaný ve vojenství se architekti polského krakovského Studia Kropka rozhodli povýšit na konstrukční stavební materiál pro rodinný dům v Zawiercie..
Dnes jsou gabiony běžně využívané v dopravním stavitelství pro zpevnění strání podél silnic proti erozi, s výhodou jsou používány také pro stavbu zídek, plotů nebo členících prvků v zahradách. Fasáda celého domu v polském Zawiercie je ale něco zcela nového. Jaké má lomový kámen vlastnosti, budou gabiony dostatečně pevné, s vyhovujícími tepelněizolačními parametry a podobně?
Gabiony – tradiční kámen netradičně
Tým architektů Studia Kropka vedený Kubou Kowalczykem a Gosiou Lapajem měl v základním zadání za úkol navrhnout dům pro čtyřčlennou rodinu, který by v prostoru okolní krajiny působil přirozeně, nezasahoval rušivě do prostředí blízké přírodní rezervace a současně poskytoval dostatečnou vnitřní plochu i prostor kolem domu pro setkávání s přáteli a podobně.
Významným důvodem pro využití lomového kamene jako stavebního materiálu byla blízkost lomů ve vápencovém masivu. Lomový kámen, který v minulosti sloužil pro stavbu místních hradů a kostelů, se proto nabízel nejen jako neobvyklý architektonický, ale i cenově dostupný stavební prvek. Gabiony lze v tomto případě chápat jako tradiční stavební materiál v moderní podobě.
Moderní venkovské stavení
Výsledkem je dům s na první pohled neobvyklou fasádou. Světlá, jakoby mozaikovitá struktura obálky stavby působí v kombinaci s titanzinkovou šikmou střechou v odstínu grafitu měkce a dekorativně. Kamennou hmotu provzdušňují velká okna, chlad zmírňuje dřevo použité na fasádě kvádru ložnice a podlahách teras, z dřevěných latí je také střecha otevřeného garážového přístřešku.
Dům s obytnou plochou 215 m2 působí díky celé koncepci a kombinaci materiálů v přírodní scenérii harmonicky a příjemně.
Příjemný dojem zůstane v návštěvníkovi i při vstupu do interiéru. Ten je díky velkým oknům a bílým plochám stěn světlý, vzdušné konzolové ocelové schodiště s dubovými nášlapy a s roštovou podlahou galerie, a také dřevěný nábytek dodávají celku odlišný barevný akcent a útulnost.
Další zajímavé články
Zahradní domek přímo od architekta
Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí
V přízemí domu se nachází obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, a dále ložnice se samostatnou koupelnou. V patře jsou situovány dvě ložnice a menší koupelna. Velká okna a terasy opticky propojují interiér s exteriérem.
Vzdušnost celého prostoru dále podtrhují jednoduché linie a velkorysé rozměry prostoru, přiznaný krov a minimalistické vybavení nábytkem, které doplňují volně zavěšená velká svítidla. A kámen se v interiéru přece jen objeví – nástupní část schodiště je vysypána kačírkem.
Podlahová plocha: 215 m2
Investor: soukromá osoba
Vytápění: tepelné čerpadlo
Větrání: mechanická ventilace s rekuperací
Autor: KROPKA STUDIO & KUBA KOWALCZYK
Text: Dana D. Daňková