Experimentální recyklovaný dům z nákladních kontejnerů a OSB desek
Galerie(18)

Experimentální recyklovaný dům z nákladních kontejnerů a OSB desek

Partneři sekce:

Dům s originálním názvem Upcycle House je experimentální projekt z dílny dánského architektonického studia Lendager Arkitekter. Stavbu dokončenou v roce 2013 postavili architekti v Nyborgu v Dánsku. Základním prvkem při výstavbě byly dva nákladní přepravné kontejnery s délkou 12 m. Jejich kombinováním s jinými recyklovanými materiály a prvky (zejména s dřevěnými částmi, OSB deskami) se podařilo vytvořit prostorný a interiérově nečekaně příjemně působící dům.

Cílem architektů bylo dokázat, že i z už použitých materiálů a stavebních prvků se dá vytvořit vhodné a příjemné místo na bydlení, které splňuje požadavky moderní doby. V podstatě ze „smetí“ vytvořili místo, které odpovídá standardům současných staveb. Hlavním aspektem, k němuž při projektování a samotné realizaci přihlíželi, byla uhlíková stopa – ta je totiž alarmujícím faktorem dnešní výstavby. Při vybudování Upcycle House snížili architekti potenciálně vyprodukovanou uhlíkovou stopu až o 86 % – v porovnání s domem podobné velikosti a funkce postaveným tradičními postupy a z nových materiálů.

Při realizaci se snažili o takové způsoby výstavby, které by produkovaly minimum odpadu a ještě i toto minimální množství by se dalo určitým způsobem zužitkovat. Ideou recyklace – nejen ve stavebnictví, ale ve všech odvětvích – je využít už používaný materiál nebo prvek takovým způsobem, aby jeho nová funkce byla minimálně na stejné nebo v ideálním případě ještě na vyšší úrovni než funkce původního (nového) materiálu či prvku.

Základní strukturu tvoří dva přepravní kontejnery, střecha a fasádní obklad jsou vytvořeny z recyklovaných hliníkových nápojových plechovek. Fasádní panely jsou vyrobeny z recyklovaného, slisovaného a tepelně ošetřeného papírového granulátu. Kuchyňskou podlahu tvoří zbytky z korkových zátek, které jsou nařezány a slisovány do podkladového materiálu. Kachlíčky v koupelně jsou z recyklovaných zbytků skla. Stěny a podlahy v ostatních místnostech pokrývají OSB panely – ty jsou z recyklovaných zbytků dřeva, které jsou slisované dohromady bez potřeby lepení, díky čemuž jsou ekologické a nevypařují se z nich žádné škodlivé látky. OSB desky jsou výborným stavebním materiálem a při správném použití plní nejen stavební či izolační, ale i estetickou funkci.

Výsledkem spojení různých recyklovaných materiálů a prvků je plně obyvatelný komfortní dům s podlahovou plochou 129 m², který optimálně splňuje požadavky rodinného života. Najdeme v něm velkou společenskou místnost propojenou s kuchyní, dále hlavní ložnici, tři menší pokoje, koupelnu, technickou místnost a pasivní chladicí komoru. Kromě toho k domu patří i terasa orientovaná na jih.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Rekonstrukce venkovského domu
Venkovská stodola nabrala druhý dech
Moderní dům s respektem k tradici

Majitel architektonického studia Anders Lendager v souvislosti s tímto projektem nastolil otázku, kterou by se měli začít zabývat architekti nejen v Evropě, ale i na celém světě: „Původně jsme si mysleli, že dosáhnout redukce uhlíkové stopy v porovnání s novostavbou ze standardních materiálů v hladině 65 % je nereálné. Jak jsme se však přesvědčili, je možné zvládnout i neuvěřitelných 86 %! Proto je na místě položit si otázky, proč nikdo nepracuje na takovýchto projektech, proč není nařízeno zákony a stavebními směrnicemi povinné procento využití recyklovaných materiálů při realizaci novostaveb.”

Text: Anna Martausová
Foto: Jesper Ray
Zdroj: homedsgn.com