Městský dům s víkendovou atmosférou
Rodinný dům působí na první pohled jako načrtnutý dětskou rukou. Nese v sobě venkovskou jednoduchost a současně technický vzhled stodoly či dílny, avšak s příjemnou atmosférou skutečného domova.
Dům si pro sebe navrhli australští architekti Steven a Carole Whiting z architektonického studia Whiting Architects v Melbourne a zcela dokonale se jim podařilo vnést uvolněnou atmosféru víkendového sídla do domu s městským komfortem.
Základním konceptem je jednoduchá, až dětská kresba – základní geometrické tvary, na první pohled čitelné dispozice –, minimum dveří a chodeb a žádné zbytečné prostory.
Úsporně neznamená levně
Úspornost se projevuje již v použitých materiálech. Architekti (a zároveň majitelé) využívali při stavbě v co nejvyšší míře znovu využívané materiály – recyklovaný plast, cihly z demolice, případně obnovitelné a přírodní materiály, a to jak při stavbě domu, tak následně v interiéru. Vše ovšem působí jako inovativní designový záměr, úspora rozpočtu a ohleduplnost k životnímu prostředí se jeví až jako jakási třešnička na dortu.
Kuchyně je sloučena s jídelnou, která je od kuchyňské linky opticky oddělena vyvýšenou dřevěnou platformou, na níž je umístěn dominantní jídelní stůl s naopak křehce působícími lavicemi. Jako praktické řešení se jeví ke kuchyni přiléhající prostor, který slouží jako spíž, ale je v něm umístěna i lednice a pračka.
I další vybavení interiéru je spíše praktické a velmi střídmé, je zde pouze nezbytný nábytek a doplňky, které ovšem často přebírají funkci designových prvků, zapadajících do celkového konceptu domu tak přirozeně, jako by byly voleny účelově.
Takové útulně domácí
Klidné a příjemné atmosféry domu je dosaženo i zvolenou barevností (černá a cihlová fasáda, černobílé interiérové kombinace, přírodní dřevo, venkovský styl nábytku – ohýbané dřevo, jakoby nedbale sestavená, ale přitom dokonale provedená prkenná dvířka kuchyňské linky či koupelnových skříněk, recyklované cihly ponechané v původním vzhledu nebo natřené na bílo s prostupujícím geometrickým reliéfem…).
S tím vším korespondují hrubě tkané textilie a objemné úplety s výraznou strukturou. S měkkými textiliemi kontrastují železné petlice či zábradlí, holé žárovky či povlečení z režné tkaniny.
Dispozice domu jsou určovány takzvanými „přechodnými“ prostory, které slouží jako komunikace a současně jsou již součástí určité místnosti. Nejde tedy o pouhé monofunkční trasy, ale o efektivně a maximálně využití interiér.
V souladu s tím je navržen i vstup denního světla – pomocí střešních a klasických oken, francouzského okna a prosklených průhledů ve vnitřních stěnách domu.
Foto: Steven a Carole Whiting, Sharyn Cairn
Text: Dana D. Daňková
Další zajímavé články:
Zahradní domek přímo od architekta
Rekonstrukce staré stodoly na prostorný víkendový dům
Rekonstrukce staré stodoly svépomocí