Splněný sen: nízkoenergetický dům ze slámy za 2 mil. korun
Galerie(19)

Splněný sen: nízkoenergetický dům ze slámy za 2 mil. korun

Partneři sekce:

Stavba domu svépomocí, navíc z přírodních materiálů jako je dřevo a sláma, se stala pro tesaře Lukáše Čejnu splněným snem. „Hlavní inspiraci jsem hledal u našich předků, kteří tímto způsobem dříve stavěli prostě kvůli tomu, že jim nic jiného nezbývalo. Museli se přizpůsobit místním podmínkám,“ prozrazuje zdroj svého nápadu hrdý majitel Lukáš Čejna. Úsilí se mu vyplatilo, dům Slaměnka totiž nedávno vyhrál v soutěži E.ON Energy Globe Award za nejlepší nízkoenergetickou stavbu.


Slaměnka stojí v malé vsi Kruplov nedaleko Jindřichova Hradce, kde je její majitel Lukáš Čejna narodil a jeho rodina tu má hluboké kořeny.


U slaměných domů je kladen důraz na ochranu před vodou, aby se dožila plánované životnosti několika desítek let. Dům proto stojí na kamenných základech se 30centimetrovým podvětráváním v mírně vyspádovaném terénu od středu stavby ke krajům, aby se voda nemohla držet pod ní.


Výčet materiálů potřebných na stavbu tohoto patrového, nepodsklepeného domku s půdorysem 16 x 8 metrů, není nijak dlouhý. Kromě na objednávku dodané rákosové střechy, ústřední pece s komínem a oken stačí dřevo, kámen, sláma, hlína a rákos.


Bez použití jediného hřebíku nebo kovových součástí si majitel sám vyrobil nosný skelet, jenž vyplnil půlmetrovou vrstvou slámy.


Na vnější omítku použil na dřevěných sloupcích králičí pletivo, na které nanesl vrstvu směsi z rozředěné jílové hlíny, hnoje, pilin, slámy a písku. Stěny nakonec natřel vápenným nátěrem, díky kterému sláma přirozeně dýchá a vyrovnává se s různými teplotními podmínkami.


„Slaměnka představuje kombinaci několika stavebních vzorů od klasických slaměných domů přes dřevostavby až ke kamenným stavbám. Snažil jsem se poskládat dohromady různé způsoby staveb, které jsem viděl jinde,“ říká o projektu jeho stavitel.


Jednoduchá obdélníková dispozice umožnila rozdělit prostory na soukromou část s velkou ložnicí a koupelnou, a návštěvní část s velikým pokojem, sloužícím jako kuchyň i obývací pokoj.


Všechny stěny jsou oble tvarované, je na nich vidět dotek lidské ruky. Dokonce i v koupelně.


Dispoziční řešení optimálně využívá teplo hliněných kamen v přízemí sloužících i jako pec na vaření, čím udržuje náklady na vytápění domu velmi nízko. Elektřina se používá jen na provoz osvětlení, některých spotřebičů a vodního čerpadla.


Slaměnka je přátelská k přírodě a slibuje harmonické bydlení. „I lidé, kteří k nám přijdou na návštěvu, často říkají, že je ve slaměnce zvláštní klid a pohoda. Celá naše rodina má stejný pocit,“ říká Lukáš Čejna.

–>–>