Hliněné omítky pro zdravé bydlení
Hliněné omítky upřednostňují zejména zastánci ekologického či alternativního bydlení a přírodních materiálů. Hliněné omítky jsou příjemné na dotek a nenapodobitelné po stránce vizuální. Hlavním přínosem je ale blahodárný vliv na zdraví. Hliněné omítky dokáží v interiéru nastolit příznivé tepelné a vlhkostní mikroklima.
Systém je určen pro zdění a omítání hliněných (nepálených) stavebních prvků a všech dalších klasických stavebních materiálů při výstavbě a rekonstrukcích staveb. Nepálené stavební prvky se používají na vnitřní příčkové a akumulační zdivo v kombinaci s klasickým obvodovým zdivem, ale také jako vnitřní zdivo dřevostaveb a pro výstavbu pecí a kamen.
Systém je určen do vnitřních nebo před povětrnostními vlivy krytých venkovních prostor.
Co budete potrebovat
Pro přípravu nesavého či smíšeného podkladního zdiva – Cemix Spojovací můstek CLAY (401)
Spotřeba můstku činí cca 0,9 kg/m2.
Pro zdění a jádrovou omítku
– Cemix Hliněná omítka hrubá (482)
Spotřeba jádrové omítky činí při vrstvě 10 mm 16,5 kg/m2.
Na štukovou omítku
– Cemix Hliněná omítka jemná (433)
Spotřeba jemné omítky činí při vrstvě 2 mm 3,2 kg/m2.
Pro případnou povrchovou úpravu
– Cemix Penetrace silikát
Spotřeba penetrace činí cca 0,15 l/m2.
Cemix Silikátový interiérový nátěr
Spotřeba nátěru činí cca 0,30–0,45 kg/m2 při dvou nátěrech.
Bubnová míchačka nebo el. míchadlo s metlou
Nářadí
nádoba na maltu, štětka nebo váleček,
zednická lžíce, stahovací h-lať, rozprašovač nebo hadice s vodou, nerezové nebo plastové hladítko,
filcové nebo pěnové hladítko
01 | Míchání směsi
Spojovaný zdicí materiál musí být pevný, bez prachu, zbaven mastnoty a jiných nečistot a nesmí být zmrzlý. Suchá směs se vsype do předepsaného množství vody a důkladně se rozmíchá v bubnové míchačce nebo jiným typem míchače (nejlépe rychloběžným míchadlem) na homogenní hladkou hmotu. Před nanášením směsi je nutné ložnou spáru důkladně provlhčit vodou.
02 | Promaltování spár
Směs se nanáší ve vrstvě cca 12 mm. U nepálených cihel je nutné kromě ložných spár promaltovat také svislé spáry mezi jednotlivými zdicími prvky. Spotřeba směsi činí cca 20 kg/m2. Ostatní zdicí materiály (plné cihly, THERM bloky apod.) musí být vyzděny vhodným typem malty v souladu s technologickým předpisem výrobce pro daný materiál.
03 | Provádění jádrové vrstvy
Pro provedení jádrové vrstvy se použije Cemix Hliněná omítka hrubá (482) rozmíchaná do homogenní hladké konzistence. V případě nesavých podkladů (např. beton) nebo při přechodech materiálů (smíšené zdivo) s různou savostí se použije Cemix Spojovací můstek CLAY (401). Malta se nanáší na stěnu zednickou lžící v ploše 1–2 m2.
04 | Stahování omítky h-latí
Plocha se následně srovná stahovací latí. Zahlazování se provádí podle potřeby dřevěným nebo nerezovým hladítkem. Minimální doba zrání jádrové omítky je 1 den na 1 mm nanášené vrstvy – k tvrdnutí omítky dochází pouze schnutím a rychlost je ovlivněna teplotními a vlhkostními podmínkami.
05 | Provádění vrchní omítky
Pro povrchovou úpravu hliněné jádrové omítky se používá Cemix Hliněná omítka jemná (433). Podkladní jádrová omítka se důkladně navlhčí. Omítka se nanáší na podklad velkým nerezovým nebo novodurovým hladítkem. Po lehkém zavadnutí se povrch stočí filcovým nebo pěnovým hladítkem za současného vlhčení vodou pomocí rozprašovače (pozor na vyplavování jemných částic z omítky).
06 | Povrchová úprava
Hliněnou jemnou omítku lze ponechat bez dodatečné povrchové úpravy. V případě požadavku na povrchovou úpravu se tato provádí až po dokonalém vyschnutí jemné omítky s minimální technologickou přestávkou pět dnů. Povrchovou úpravu lze provést nátěrem Cemix Silikátový interiérový nátěr v bílé nebo probarvené variantě, případně vápenným nátěrem.
Informace o materiálu:
» Cemix Hliněná omítka hrubá je určena pouze pro vnitřní použití. Lze ji použít v novostavbách a při rekonstrukcích hliněných staveb, ale také na klasické cihelné zdivo. Materiál je rovněž vhodný jako zdicí malta pro hliněné konstrukce.
» Cemix Hliněná omítka jemná je vhodná pro úpravu vnitřních hliněných jádrových omítek Cemix. Omítka má po zafilcování jemnou strukturu a přírodně hnědý odstín. Omítku lze použít také pro povrchovou úpravu klasických omítek.
» Oba typy omítek jsou vyráběny z čistě přírodních materiálů (z kameniva a hlíny) a pomáhají doma utvářet zdravé a antialergenní prostředí.
Pozor!
Pro aplikaci omítky v zimním období musí být vnitřní prostory temperovány na teplotu min. 15 °C (současně je nutné zajistit dokonalé odvětrání vlhkosti). Omítnuté plochy lze po zvlhčení rozprašovačem dodatečně upravovat.
TEXT + FOTO: CEMIX
Článek byl uveřejněn v časopisu Realizace staveb.